Co to jest Webinar i jak z tego korzystać?

Co to jest webinar

Od kilku lat rośnie popularność bardzo przyjemnej formy przekazu informacji, jaką jest Webinar. Warto dowiedzieć się, co to takiego i jak możesz również i Ty zacząć z tego korzystać?

Webinar, Webinarium badź WebCast, z takimi nazwami właśnie możesz najczęściej się spotkać, choć myślę, że słowo Webinar bije konkurencję na głowę. Wynalazek ten, to nic innego jak forma wykładu, seminarium lub szkolenia w formie wideo transmitowana na żywo w Internecie, ale nie tylko. Może występować również w formie zapisu wideo na żądanie (VOD – Video On Demand). Uczestnictwo w takim Webinarze często jest darmowe i otwarte dla wszystkich uczestników. Stanowi ono świetną okazję do złożenia gościom takiego spotkania różnego rodzaju ofert, które są uzupełnieniem lub dodatkiem do przekazanej wcześniej wiedzy. Spotkania takie mają równie charakter zamknięty, dostępny tylko dla osób, które za określoną kwotę wykupiły sobie dostęp do takiego szkolenia.

Jak wejść na webinar?

W pierwszej kolejności musisz uzyskać wejściówkę na takie wideo spotkanie. Ten „bilet” to nic innego jak link internetowy prowadzący do tzw. pokoju webinarowego. Otrzymanie zaproszenia na webinar, to nic trudnego. Dziś całe mnóstwo firm, organizacji, przedstawicieli biznesów jak również grup szkoleniowych organizuje takie spotkania.

Kiedy masz już swój link na spotkanie, który na przykład otrzymałeś mailem wystarczy, że klikniesz w niego przed godziną rozpoczęcia webinaru. Poprowadzi Cię on do pokoju spotkań, gdzie „przed drzwiami” poproszony zostaniesz o podanie swojego imienia i nazwiska, aby można było Ciebie rozpoznać w grupie uczestników.

Na uwagę zasługuje fakt, że niektóre spotkania cieszą się naprawdę dużą popularnością, co przyciąga liczne grono słuchaczy. Powodem może być wyjątkowa wiedza lub ceniony prelegent. Dlatego też bardzo dobrym zwyczajem jest przyjść na taki webinar odpowiednio wcześniej i zarezerwować sobie miejsce w pokoju. Pokoje webinarowe mają określoną pojemność, podobnie jak sala konferencyjna. Jeżeli przyjdziesz za późno lub wręcz się spóźnisz może okazać się, że nie zostaniesz wpuszczony do pokoju z powodu braku miejsc.

Jak takie spotkanie wygląda w praktyce?

Podobnie jak na sali szkoleniowej. Po jednej stronie szklanego ekranu znajdują się zaproszeniu słuchacze, po drugiej zaś gospodarz lub gospodarze spotkania. Podczas trwania webinaru przekazywana jest przez prowadzącego zaplanowana na takie spotkanie wiedza. Osoba prowadząca spotkanie często wyświetla pokaz slajdów, które kolejno omawia rozszerzając w ten sposób przedstawione zagadnienia. Niejednokrotnie mamy równie możliwość zobaczyć prowadzącego jeżeli ten udostępnia obraz ze swojej kamery.

Webinar to spotkanie na wirtualnej sali.

Na zakończeniu spotkania z reguły pojawia się sesja pytań od słuchaczy, które zadają oni na dostępnym w pokoju webinarowym czacie. Ostatnie momenty spotkania są również wykorzystywane do zaoferowania gościom płatnej oferty szkoleń, produktów, oraz możliwości skorzystania ze sposobności biznesowych.

Pobierz artykuł w PDF

Pobierz artykuł na swój dysk w pliku PDF