Moja przyszła emerytura

Moja przyszła emerytura

Przeciętny, młody Polak żyje tu i teraz. Częściej rozmyślamy nad tym, czy na wakacje pojechać na Kretę, Wyspy Kanaryjskie, do Meksyku. Wolimy wydać pieniądze na nowy telewizor lub samochód. Żyjemy chwilą i mało, kto myśli o odkładaniu pieniędzy na późne lata swojego życia.

Dla większości młodych ludzi myślenie o emeryturze jest niemal abstrakcją. Zupełnie tak, jakbyśmy próbowali podjąć temat istnienia życia pozaziemskiego. Niektórzy twierdzą, że emerytur nie będzie inni są dobrej myśli – „jakoś to będzie”. Nikt nie chce uwierzyć we fakt, że będzie nie najlepiej lub po prostu bardzo źle, jeżeli nie weźmiemy spraw w swoje ręce.

Twoja przyszła emerytura - czy tak to sobie wyobrażasz?Pierwszy i drugi filar (ZUS i OFE) jako obowiązkowa forma oszczędzania na przyszłość, jest niewystarczająca i to już wiemy. We własnym zakresie powinniśmy skorzystać z takich opcji jak lokaty, obligacje skarbowe, fundusze i polisy inwestycyjne, czy plany oszczędnościowe. Wiele osób powie zapewne „Nie znam się na tym”. Otóż podstawowa wiedza na powyższe tematy naprawdę nie jest skomplikowana. Zaledwie odrobina dobrej woli z naszej strony powinna wystarczyć, aby poznać najprostsze rozwiązania i zdobyć w ten sposób szersze spojrzenie na temat oszczędzania.

Osoby bardziej ambitne, odważne i szukające większych zysków powinny posiąść głębszą wiedzę, aby móc skorzystać z możliwości jakie daje giełda papierów wartościowych, rynek FOREX, inwestycje alternatywne, czy obligacje korporacyjne. Tutaj warto wybrać dla siebie jeden główny „temat”, oraz dążyć do zostania ekspertem dziedziny. Znajomość pozostałych będzie przydatna, ale nie zawsze konieczna.

Czy zdarzyło się Wam spotkać niemieckiego emeryta na zagranicznej wycieczce? Oczywiście, że tak. Czy jest to zasługa ich wspaniałego systemu emerytalnego? Niekoniecznie. Nasi zachodni sąsiedzi przykładają większą wagę do edukacji finansowej, większość korzysta z usług doradców finansowych i uczy się oszczędzać na późne lata od momentu, kiedy otrzymują do ręki swoją pierwszą wypłatę.

Przydatny link:

Kalkulator finansowy on-line

Pobierz artykuł w PDF

Pobierz artykuł na swój dysk w pliku PDF