„Pamiętaj w czasach hojności na czas niedostatku” – przysłowie

Budowanie kapitału

W czasach niewidzialnych pieniędzy ukrytych na kawałku plastiku, łatwo stracić nad nimi kontrolę. No właśnie. Ilu z nas odkłada sobie ciężko przecież zarobione pieniądze na czas, kiedy może ich spływać do portfela znacznie mniej?

Uczęszczam od czasu do czasu na darmowe szkolenia biznesowo – inwestycyjne organizowane przez Szkołę Inwestowania. Na jednym z nich omawiane były cykle koniunkturalne, o istnieniu których nie miałem nawet pojęcia. Podano kilka przykładów – prelegent odniósł się do historycznych wykresów giełdowych wskazując czasy hossy i bessy, czasy rozkwitu gospodarek, jak i kryzysów. Utkwiły mi w głowie zasłyszane tam słowa:

„Ja bym się nie martwił, że jest Ci teraz źle, bo to oznacza, że będzie dobrze. Ja bym się zaczął martwić, jak będzie Ci dobrze”.

Te słowa zmusiły mnie do refleksji. Teoretycznie jest mi teraz dobrze, ale skoro tak, to czy mam coś grosza na boku na gorsze czasy? Doszedłem do wniosku, że w ogóle nie starałem się nawet zainteresować, co dokładnie dzieje się z moimi pieniędzmi, dokąd one wędrują i dlaczego? Z tego samego powodu wszelkie moje skarbonkowe oszczędności, były tylko jakimiś tam monetkami, które stanowiły część ozdobną mojej świnki-skarbonki.W książce „Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie” T. Harv Eker zdradza wiele Zasad Bogactwa, a jedna z nich brzmi:

„Albo Ty będziesz kontrolować pieniądze, albo pieniądze będą kontrolować Ciebie.”

Czy w czasach niewidzialnych pieniędzy ukrytych na kawałku plastiku masz kontrolę nad swoimi finansami?

 

Harv podsuwa też sposób, w jaki możesz przejąć kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Musisz podzielić swoje przychody pomiędzy 6 różnych kont, oto one:

  • Konto Wolności Finansowej (10%) – odkładaj tutaj dokładnie 10% z każdej zarobionej złotówki. Nie wolno Ci nigdy wydać tych pieniędzy. Możesz je inwestować w bezpieczny sposób, by je pomnożyć. One mają stać się źródłem pasywnego dochodu na czas emerytury.
  • Konto Długoterminowych Oszczędności na przyszłe wydatki (10%) – gromadź pieniądze na swoją Szczęśliwą Godzinę. Powinieneś mieć odłożone pieniądze na nieprzewidziane wydatki np. utrata pracy. Chociaż to przykry i czarny scenariusz nie powinieneś odkładać na czarną godzinę, lecz na Szczęśliwą Godzinę. Pamiętaj! To nad czym się skupiamy – rośnie. Jeżeli będziesz odkładał na czarną godzinę, to co Cię czeka… ? Tak jest, czarne godziny.
  • Konto na Edukację (10%) – ten zasób gotówki pozwoli Ci na udział w płatnych szkoleniach, zakup książek i innych materiałów szkoleniowych.
  • Konto na Przyjemności (10%) – możesz się zdziwić, ale to są jedyne pieniądze, które wolno Ci wydać w sposób beztroski. Harv twierdzi, że MUSISZ to zrobić! Człowiek ma strukturę całościową i jeżeli nie będziesz zaspokajał swojego łaknienia przyjemności z zarabianych pieniędzy, szybko ono dopomni się o swoje prawa i zacznie bojkotować Twoje zdroworozsądkowe Ja.
  • Konto na Pomoc Innym (10%)
  • Konto na Potrzeby Życiowe (50%)

Podsumowując, czy pamiętasz o zabezpieczeniu siebie na chudsze czasy? Co sądzisz o recepcie T. Harva Ekera i jakie masz swoje sposoby zarządzania majątkiem osobistym?

Pobierz artykuł w PDF

Pobierz artykuł na swój dysk w pliku PDF