Pozytywne myślenie – jak je utrzymać?

Pozytywne myślenie

Codzienne zmagania z rzeczywistością zużywają naszą energię witalną, obniżają odporność na stres i destrukcyjnie działają na nasze postrzeganie otaczającego nas świata. Jak w tej sytuacji ochronić siebie przed „zaświeceniem się lampki rezerwy”, po której często puszczają nam nerwy?

Pozytywne myślenie to zarówno wiara w pozytywny efekt naszych działań, ale również i zdolność do dostrzegania pozytywnych aspektów sprawy przy jej niekorzystnym przebiegu. Nie każdemu przychodzi to łatwo. Nasze nastawienie do świata wykreowane jest przez wszystkie doświadczenia życiowe, które pozostawiły swój ślad w naszej podświadomości.

Będąc tego świadomym możemy próbować podjąć wysiłki kontrolowania swoich myśli i emocji w taki sposób, aby utrzymać pożądany poziom pozytywnego spojrzenia na świat, całe swoje życie i codzienne sprawy.

Na temat pozytywnego myślenia napisano już tysiące książek, artykułów i drobnych publikacji. W wielu z nich można znaleźć ciekawe ćwiczenia służące poprawie nastroju, czy redukcji stresu. Faktem jednak jest, że to, w jaki sposób układają nam się codzienne sprawy w dużej mierze zależy od nas samych.

 

„Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśli”. Marek Aureliusz – „Medytacje”

 

Otaczający świat nie rozpieszcza nas. Negatywne informacje przekazywane przez media, brutalność w filmach i grach komputerowych, oraz tłumy „narzekaczy” użalających się nad swoim losem. Chcesz tego, czy nie Twoja podświadomość koduje te informacje, dlatego też staraj się:

• Unikać bezwartościowych programów telewizyjnych, które „karmią” nasze umysły cudzymi problemami. Odpuść sobie „Detektywów” i „Sądy Rodzinne”. To nie są Twoje problemy. Zamiast tego wyjdź na spacer, pobiegaj dla zdrowia lub poczytaj wartościową książkę na ławce w parku.

• Bierz przykład z ludzi, którym udało się w życiu osiągnąć to, o co Ty walczysz. Znajdź ich, poznaj i utrzymuj kontakt. Omijaj ludzi, którzy wiele by chcieli, ale niewiele chcą od siebie dać, a za swoje niepowodzenia głośno oskarżają cały świat.

• Stwarzaj wokół siebie przyjemną atmosferę. Uśmiechaj się do ludzi a zobaczysz, że oni również zaczną się do Ciebie uśmiechać. To z pewnością pokoloruje Ci świat.

Pozytywne myślenie charakteryzuje się umiejętnością odnajdywania pozytywnego aspektu w każdej sytuacji życiowej.• Naucz się wyszukiwać dobrych stron każdej sytuacji, która Ciebie spotka i na nich się skupiaj. Wolność człowieka leży między bodźcem, a reakcją. Daj sobie czas na to, aby się zatrzymać, pomyśleć i dokonać lepszego wyboru. Staraj się nie reagować automatycznie według utartego schematu zapisanego w podświadomości.

• Pamiętaj, że „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Może to i banał, ale każdy z nas wie, że kiedy jesteśmy naprawdę zmęczeni lub chorzy, nie mamy ochoty nawet na uśmiechanie się, dlatego zadbaj o zdrowie i kondycję fizyczną. Ćwiczenia fizyczne uwalniają Endorfiny, które zadbają o Twój dobry nastrój.

• Spraw, by Twoje „akumulatory” były naładowane. Zadbaj o odpowiednio długi sen w nocy.

• Poznaj kilka technik radzenia sobie ze stresem lub w trudnych sytuacjach i zacznij je systematycznie wprowadzać w swoje życie, oraz stosować. Stres wywołuje niepotrzebne napięcie mięśni. To pożera Twoją energię. Zadbaj o relaks i gorącą kąpiel, a od czasu do czasu zafunduj sobie masaż.

• Chodź w pozycji wyprostowanej, energicznym krokiem i z podniesioną głową. Zyskasz w ten sposób więcej pewności siebie.

• Staranniej dobieraj słowa swoich wypowiedzi. Jeżeli masz skłonności do przeklinania, to postaraj się nad tym zapanować. Unikaj narzekania, obwiniania i zrzucania odpowiedzialności na innych. Ostrożnie używaj słów oceniających, gdy rozmawiasz o negatywnych wydarzeniach.

• Nie rozpamiętuj przeszłości. Wyciągnij wnioski ze swoich przeszłych działań, by stać się lepszym dzisiaj i w przyszłości. Pozwól odejść przeszłości i żyj Tu i Teraz. Chwyć sprawy takimi, jakie są dzisiaj i pognaj do przodu.

• Nie żyj na podstawie plotek i mitów. Trzymaj się faktów, analizuj je i na ich podstawie podejmuj decyzje.

• Na koniec dnia postaraj się wypisać pozytywne rzeczy, które Ci się przydarzyły. Myśl o tym, że masz wieczorem je wypisać sama pomoże Ci doszukiwać się pozytywów w ciągu dnia.

• Bez względu na to, jakiego jesteś wyznania, zadbaj o swojego ducha i podziękuj swojej Sile Wyższej za wszelkie wsparcie i pozytywne rzeczy, jakie przytrafiły Ci się w trakcie dnia. Świadomość, że nie jesteś samotny(a) w swojej codziennej walce przyniesie Ci dodatkowy spokój ducha.

Nigdy, przenigdy się nie poddaj. Sprawy nie zawsze idą od razu po naszej myśli. Często trzeba stoczyć prawdziwą walkę, aby otrzymać upragnioną nagrodę. Pamiętasz wiewióra z Epoki Lodowcowej? Jego wolę walki zna chyba cały świat 🙂

Pobierz artykuł w PDF

Pobierz artykuł na swój dysk w pliku PDF