TinyPNG – skuteczne odchudzanie grafiki.

Pliki graficzne w formacie PNG są chętnie wykorzystywane ponieważ umożliwiają zapisanie obrazka z przeźroczystym tłem. Plik taki ładnie komponuje się z tłem strony internetowej, na której został umieszczony. Jednak pomimo tego, że pliki PNG posiadają własny format kompresji, to często potrafią „ważyć” więcej, niż format JPEG. Sprawdź, jak możesz skutecznie i bez wizualnej utraty jakości odchudzić swoje PiNGi za pomocą narzędzi TinyPNG?

Sprytne narzędzie online.

Natknąłem się w sieci na ciekawy serwis, który optymalizuje rozmiar plików graficznych PNG i JPEG. Postanowiłem przetestować narzędzie tam oferowane. Przygotowałem przykładową grafikę o rozmiarach 585 x 384 piksele 72DPI, którą zapisałem na dysku obu formatach. Plik PNG miał rozmiar 174,1KB, a plik JPEG 36,9KB. Oba pliki poddałem optymalizacji za pomocą narzędzia TinyPNG.

W przypadku obrazu JPEG narzędzie nie uszczupliło jego rozmiaru, ale nie zmartwiło mnie to. Zależy mi bardziej na plikach z przeźroczystym tłem, dlatego mocno trzymałem kciuki za efekt pracy narzędzia nad plikiem PNG. Efekt bardzo mi się spodobał.

TinyPNG - skuteczne odchudzanie grafiki.

Plik „stracił na wadze” 74% i jego rozmiar na dysku zmalał do 45,4KB. Przyjrzałem się obu wersjom w powiększeniu i nie udało mi się dostrzec utraty jakości.

Analizator stron internetowych.

Zaciekawiony serwisem TinyPNG zacząłem przeglądać jego zawartość. Rzuciło mi się w oczy, że na górnym menu strony jest jakiś Analyzer – kliknąłem. Okazało się, że jest to kolejne super narzędzie. Tym razem otrzymałem możliwość analizy wydajności mojej strony internetowej i określenia, ile mogę zaoszczędzić kompresując obrazy wchodzące w jej skład. Jak mogłem się domyślać, okazało się, że i tutaj mogę zyskać co, nieco.

TinyPNG analiza strony internetowej

TinyPNG oferuje wtyczkę dla WordPress’a.

Przyjemną niespodzianką było również to, że serwis posiada kilka kolejnych narzędzi.

Mamy do wyboru:

  • rozszerzenie Magento, które zadba o to, aby Twój sklep był szybszy i poprawił ranking SEO, co przekłada się na poprawę obsługi klienta i osiągane zyski,
  • narzędzia programistyczne w postaci rozszerzeń dla wszystkich popularnych języków programowania,
  • oraz wtyczkę dla WordPress’a, która będzie czuwała nad Twoją stroną optymalizując automatycznie obrazy JPEG i PNG.

Instalacja wtyczki jest standardowa i każdy, kto posiada stronę internetową opartą o platformę blogową WordPress z łatwością sobie poradzi. Bezpośrednio po instalacji i włączeniu wtyczki zobaczysz komunikat z prośbą o podanie klucza API, aby rozpocząć kompresję obrazów.

Aby go uzyskać, musisz się zarejestrować na stronie…

…odebrać maila z linkiem do klucza API…

 …i wprowadzić do formularza w menu Ustawienia –> Media.

Może się jednak okazać, że mail nie przyjdzie do Ciebie od razu, więc uzbrój się w cierpliwość.

„No dobra Panie, a ile to kosztuje?”

TinyPNG posiada cennik swojej usługi, ale wygląda na to, że przeciętny posiadacz niedużego bloga raczej nie zapłaci ani centa. Darmowo możesz zoptymalizować do 500 obrazków każdego miesiąca. Opłaty naliczane są za większe ilości.

Pozostaje Ci już tylko odwiedzić serwis TinyPNG i sprawdzić, co jeszcze autorzy mają do zaoferowania?
Kto wie, może potrzebujesz integracji z Amazon? Proszę bardzo 🙂

 

Pobierz artykuł w PDF

Pobierz artykuł na swój dysk w pliku PDF